Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка (означено-особові, узагальнено-особові, неозначено-особові, безособові)
Мета уроку:
Забезпечити в ході уроку поглиблення знань про односкладне речення з головним членом у формі присудка
Розвивати навички аналізу речень, зв’язного мовлення
Тип уроку: формування навичок і вмінь
Хід уроку
1. Оргмомент. Актуалізація опорних знань
Словниковий диктант
Волос..ний, особистіс..ний, зліс..ний, зап'яс..ний, цінніс..ний, виїз..ний, швидкіс..ний, перехрес..ний, тиж..невий, дириген..ський, заздріс..ний, капос..ний, очис..ний, пристрас..ний, улес..ливий, кореспонден..ський
бесіда
2. Мотивація навчальної діяльності Вступні вправи
с.96-97 виразне читання тексту
яке речення називається односкладним?
Які види односкл.речень ви знаєте? Які їх граматичні особливості
с.96-97 виразне читання тексту
знайти односкладні речення. Визначити їх вид
Пояснювальний диктант
Не приймаю обчухрану мову, довіряюсь пшеничному слову. Маму треба любити й розуміти. О панно Інно, панно Інно! Я сам. Вікно. Сніги Зачерствілі очищуймо душі! Задзвонили в усі дзвони по всій Україні. Світлішає в житті і на душі. Люблять у нас дотепне слово. Сади свій сад, плекай свої надії. Від добра добра не шукають.
3. Тренувальні вправи
Впр. 206, 207
4. Самостійна робота (за картками)
Картка 1
1. Від захоплення йому перехопило дух. (О. Гончар). 2. Векші захотілося пробратись у дворик, подивитися. (Б. Комар). 3. Попервах Андрія призначили начальником артилерії стрілкового полку. (П. Загребельний). 4. Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся. 5. З пісні й казки слова не викидають. (Нар. творч.).
Картка 2
1. Спираюсь на мур і знову з дивним спокоєм дивлюся на самотній садок. (М. Коцюбинський). 2. Знову шарпнуло човна, знову бійця обдало хвилею. (О. Гончар). 3. Держи голову високо, та не задирай носа. 4. Курчат восени лічать. (Нар. творч.).
Картка 3
1. Хотілося зробити все до ладу, все капітально, хоч на день, але по-справжньому. 2. Десь біля клубу гримів гучномовець, з Великого театру транслювали концерт. (О. Гончар).
3. Дивлюсь, не можу надивиться в цехах заводів, на полях на дужі плечі, мужні лиця, трудящі руки в мозолях. 4. Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати. (В. Симоненко).
Картка 4
1. Починаємо дорогу - добрий час нам, сину. Повертаємо за рогом у минуле, сину. (Б. Олійник). 2. Нарешті Андрієві пощастило. (П. Загребельний). 3. Не брудни криниці, бо схочеш водиці. (Нар. творч.). 4. Однак вдома і не думали подавати вечерю. (М. Коцюбинський).
Картка 5
Полюють зайців в основному трьома способами: з підйому, з-під собак-гончаків і на засідах.
З підйому можна полювати одному й колективом.
Ідеш собі один чи ріллею, чи озиминою, чи бур'янами і "витоптуєш" зайця, який, як відомо, вдень лежить і відпочиває... (Остап Вишня).
5. Домашнє завдання параграф 15-18 вчити, впр.201,209 або 204
6. Підсумок уроку
УРЗМ № 7 Твір-опис пам’ятника
Мета уроку:
Забезпечити в ході уроку засвоєння особливостей твору-опису пам’ятника архітектури
Розвивати навички зв’язного мовлення, побудови текстів різних типів і стилів
Сприяти розширенню кругозору Тип уроку: формування навичок і вмінь
Хід уроку
1.Актуалізація опорних знань
Словниковий диктант
Словниковий диктант
Архітектура, архітектор, пам’ятник, п’єдестал, монумент, граніт, мармур, скульптор. Скульптура, постамент, статура, силует, лабрадорит, чавун. сталь
бесіда
2. Вступні вправи
с.111-112 виразне читання тексту
бесіда
Які типи мовлення вам відомі?
Які особливості твору-опису?
Тренувальні вправи
Диктант-переклад
Памятник «Слава Шахтёрскому труду», установленный в 1967 году, находится в Киевском районе Донецка в центре Шахтёрской площади.
Авторы его — скульптор Константин Ефимович Ракитянский и архитектор Павел Исаакович Вигдергауз.
Для скульптуры позировал формовщик Борис Горб, который принимал участие в её создании
Памятник «Слава Шахтёрскому труду» является «визитной карточкой» города.
добір фактичного матеріалу до твору опису
бесіда з записом основних моментів у зошити у вигляді словникової роботи
(символізує основну професію Донецьку й Донбасу, монумент розташований на в’їзді в центр Донецьку з північного боку, повз нього проїжджає потік транспорту з залізничного вокзалу, Путилівського автовокзалу та аеропорту, скульптура шахтаря на повний зріст, у правій витягнутій руці тримає шмат кам’яного вугілля, скульптура з чавуна, вугілля – з алюмінію, висота постаменту складає 4 метри, сам він виготовлений з лабрадориту, верх його облицьований гранітними плитками, створює враження глиби кам’яного вугілля,)
Синтаксичний розбір
Зйомки пам’ятника увійшли до фільму-концерту 1970р. з участю Тамари Міансарової «Сонячна балада».
Силует пам’ятника зображено на марках СРСР та України
Робота з пам’яткою щодо написання твору
План опису пам’ятника
1. Відомості про автора пам’ятника.
2. Стисла інформація про людину, якій встановлено пам’ятник.
3. Загальне враження від пам’ятника.
4. Опис скульптури.
5. Опис постаменту.
6. Як вписується пам’ятник у місцевість.
7. Загальна оцінка і значення пам’ятника для історії культури народу.
Складання усного твору
Підсумок уроку
Складносурядне речення, смислові відношення в ньому.
Розділові знаки в ССР
Мета уроку:
- узагальнити вивчений матеріал про складносурядне речення; виявити прогалини у знаннях і зробити відповідну корекцію знань, умінь та навичок учнів:
- поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу;
- формувати культуру мовлення учнів;
- розвивати творчі здібності й логічне мислення школярів;
- використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання любові до природи, бережливого ставлення до неї
Тип уроку: узагальнення й систематизації вивченого матеріалу
Хід уроку
1. Мотивація навчальної діяльності
2. Актуалізація опорних знань (перевірка д/з усно)
3. Узагальнення теоретичного матеріалу
Бесіда
- Яке речення називається складносурядним? Навести приклад.
- За якими ознаками можна розпізнати складносурядне речення?
- Назвати сполучники сурядності.
- На які групи за сполучниками вони поділяються?
- Які смислові зв’язки вони виражають?
- Яка інтонація цих речень?
- Чим розділяються прості речення, що входять до складносурядного?
- Які розділові знаки вживаються у складносурядному реченні?
- У яких випадках розділові знаки не ставляться?
Складання опорного конспекту (для 8-класників)- індивідуально
4. Систематизація набутих навичок у стандартних умовах
Виконати синтаксичний розбір речення
1. Привчив мене батько трудитись до поту, а мати любити пісні (П.Воронько).
2. Люблю весну, та хто її не любить на цій чудесній, радісній землі (В.Сосюра).
3. І повіяло холодом зимним, глибинним і, здалося, на скроні нам сіється іній
Графічний диктант
1. Може, квіти зійдуть - і настане ще й для мене весела весна [вст.сл,__ ==] – і [__==].
2. Раптом у двір швидко ввійшов якийсь дядько, і вони з Семеном поспішно, таємниче почали про щось говорити [== __], і[__ _._,_._ ===].
3. У безсніжну зиму та весною цілинний степ зеленів, як рута, а вже в червні ставав бурим, аж жовтим, наче піщана пустиня [_._ та _._ __ ==, як пор.зв, а ==,==, наче пор.зв.]
4. Реве Дніпро, й лани широкополі медами пахнуть, колосом шумлять [== __], й [__ ==,==].
5. На сірій скелі мак цвіте, і вітер злий його гойдає, і пил на цвіт його мете, і лист без жалю обриває [__ ==], і[__ ==, і ==, і ==].
6. П'янкий соковитий дух ішов від живої розпареної землі; а високо над вигоном уже перелітали на північ ключами птиці, дзвінкоголосі, чуйні, весняні [__ ==], а [== __, /озн,озн, озн/]
7. То іволга у пісні їх [шпаків] дзвенить, то хлопчик, друзів кличучи, свистить, то колесо немазане скрипить То [__ ==], то[__, /_._/, ==], то [__ ==]
Вибірковий диктант
І варіант
БСР 1, 5, 6
ІІ рівень
ССР 2,3,4,7
1. Співають птицями діброви, шумлять, хвилюються жита. (В. Сосюра.)
2. Випав гарний ливний дощ, і небо тепер ясне. (М. Коцюбинський.)
3. А літо йде полями і гаями, і вітер віє, і цвіте блакить. (А. Малишко.)
4. Дощ пройшов — і Київ зеленіє. (М. Рильський.)
5. З білого зробити чорне легко, з чорного біле — важко.
6. Наближається вечір, небо заволікається хмарами, зривається вітер. (О. Гончар.)
7. Уже поснули старші — і дітей заколихав піснями соловей. (М. Рильський.)
8. Цвіте конвалія в гаю, фіалка — біля гаю (В. Сосюра).
Пояснювальний диктант
Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь, а в небі хмари лебедями із ополонок воду п’ють (М.Стельмах).
Вже вийшов місяць, і сова гукала, і тепла скирта уві сні зітхала, і дуб дрімав у срібному плащі (Л.Скирда)
Заколихалося золоте море хлібів - і жайворонка не стало чути
Заніміли, поникли, погасли ліси, і людські, і пташині мовчать голоси
На узліссі і на галявині зеленіє перший ряст, і цвітуть проліски та сон-трава
А ти вийшла - і сталося чудо якесь ...
5. Систематизація набутих навичок у змінених умовах
Побудуйте речення за поданими схемами, запишіть в зошит.
Або =======, або _ _ _ _ ======= .
_ _ _ _ =======, а ________ =======.
________ _ _ _ _ _ =======, а _______ =======.
======= ________ _ _ _ _ , проте _ _ _ _ ________ =======.
Творча робота
Завдання: продовжіть речення так, щоб утворилися складносурядні речення,
які складатимуть невеликий пейзаж.
1. Грім помалу стихає, і …
2.Неподалік чулося дзюрчання води, а …
3.Від дороги тягнуться рівно поля …
4.За селом росте пшениця, і …
5.Вже й каштани розквітають навкруги, але …
6.Домашнє завдання
повторити параграфи 1-5, впр. 51
7. Підведення підсумку уроку
Вступ Розвиток української мови. Повторення вивченого у 8 класі. Просте речення. Двоскладне й односкладне просте речення
Мета уроку:
- узагальнити вивчений матеріал про просте речення; виявити прогалини у знаннях і зробити відповідну корекцію знань, умінь та навичок учнів:
- поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу;
- формувати культуру мовлення учнів;
- розвивати творчі здібності й логічне мислення школярів;
- використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання любові до природи, бережливого ставлення до неї
Тип уроку: узагальнення й систематизації вивченого матеріалу
ХІД УРОКУ
1. Вступ. Вирішення оргпитань: зошити для КР, робочі
2. Актуалізація опорних знань
a. Бесіда:
i. Що таке мова? Мовлення? Що ви знаєте про її розвиток?
b. Розповідь учителя про розвиток мови.
c. Робота з підручником.
i. С. 6 прочит. вірш, визначити тему, основну думку.
ii. С. 5-6 прочит, переказати
d. Бесіда
i. Що таке просте речення?
ii. Що таке просте двоскладне речення?
iii. Що таке просте односкладне речення?
3. виконання вправ
a. Робота з картками
КАРТКА № 1
Перебудуйте двоскладні речення на односкладні.
Вона ніколи не буде співачкою. Ви повинні прочитати всю книгу. Хтось почав стукати у вікно. Сонце було яскравим.
КАРТКА № 2
Перебудуйте односкладні речення на двоскладні.
У мене немає цієї книги. Будь локонічним у висловлюваннях.Йому зовсім не хотілось виступати. Не знищити ніколи наш народ.
КАРТКА № 3.
Переробіть двоскладні речення у безособові.
Зразок: Сонце випалило траву – Сонцем випалило траву.
1.Повінь поглинула прибережні городи.
2.Течія віднесла човен у море.
3.Вітер розмів листя по дорозі.
4.Промінь освітив обличчя.
5.Хвиля розбила скриню об скелю.
b. Фронтально ( в зошитах): впр. 7
c. Перевірка результатів роботи в зошитах і на дошці.
4. виконання творчих вправ.
a. Впр.9 переклад
b. Впр.15 (складання діалогу)
5. домашнє завдання:
a. відп. На пит. С. 7 (1-5), викон впр. 3 (завд.1, ІІ пит.1,2,5 – усно, 3 – письм.)
6. висновок з уроку.
ПРОСТЕ УСКЛАДНЕНЕ Й НЕУСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ
Мета уроку:
- узагальнити вивчений матеріал мовлення, його види:
- поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу;
- формувати культуру мовлення учнів;
- розвивати творчі здібності й логічне мислення школярів;
- використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання любові до природи, бережливого ставлення до неї
Тип уроку: узагальнення й систематизації вивченого матеріалу
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина Повідомлення теми, мети й завдань уроку
ІІ. АОЗ
Перевірка д/з
Словниковий диктант
Стаття, суддя, Ілля, знаряддя, століття, обличчя, сторіччя, відкриття, дослідження, спросоння, зрання, походження, буття, невпинно, узбіччя, латаття, коріння, миттю, сіллю, ллється, повінню, галуззю, громаддя, розкішшю, зустріччю, навмання, віддзеркалення, благословенний, покоління, денний, управління, узбіччя.
ІІІ. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
Бесіда: що ускладнює просте речення? Які види ускладнювачів?
IV. Тренувальні вправи
Синтаксичний розбір
1. У селі бігли з дворів назустріч чумакам дівчата, діти, поважні діди з палицями
2. То був тендітний, бліденький підліток, мало схожий на сільських хлопчаків
3. Сікач, незважаючи на свою чималу вагу й короткі ноги, дуже прудко бігає
Коментоване письмо
В піснях і труд, і даль походу, і жаль, і усміх, і любов, і гнів великого народу, і за народ пролита кров
Цвіте земля, задивлена в свободу
Втомлений боротьбою зі скелями, Дніпро розправляв та гладив тут свої збиті у водоскрутні води й розстилав їх широкою рівною блакитною пеленою
Без мови рідної юначе й народу нашого нема
Дівчата підбирали викопані буряки і, обрізавши гичку складали в купи
Любов до вітчизни починається з любові до берізки біля рідної хати, до стежки на городі, втоптаної дитячими ногами
Творчі вправи:
Редагування речень
Здається, лебеді щось, напевно, збирають з рідної землі. Пісня, падай у серце, як зерно в ріллю. Мій друг, навіщо твої листи пахнуть трояндами? Калина, може, прикрасити будь-яку садибу.
переробити просте неускладнене речення на ускладнене
Під самою хатою росли квіти
Старий батько сидить коло хати
Бійці сиділи деякий час
Було зовсім тепло.
Самостійна робота
Любіть травинку і тваринку і сонце завтрашн...го дня в...чірню в поп...лі жаринку шляхетну інохідь коня
Пішов глеч... к за водою та й пропав там з головою
Розуму палата та ключ від неї загубл...ний
У п...чі щось бухнуло заш...піло зас.чало
Вітер розгулювався холодний пронизл...вий
Увесь мокрий але з лицем роз...ясненим радіст...ю вискочив Максим із плоту на берег і кинувся до ніг батькові.
V.Домашнє завдання: учити конспект, готувати картки взаємоопитування (по 1 реченню на кожен вид ускладнювача)
VI. Висновок з уроку
УРЗМ № 1. Повторення вивченого про мовлення. Види мовленнєвої діяльності Підготовка виступу типу розповіді на основі особистих вражень
Мета уроку:
- узагальнити вивчений матеріал мовлення, його види:
- поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу;
- формувати культуру мовлення учнів;
- розвивати творчі здібності й логічне мислення школярів;
- використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання любові до природи, бережливого ставлення до неї
Тип уроку: узагальнення й систематизації вивченого матеріалу
ХІД УРОКУ
1. Оргмомент
2. Актуалізація опорних знань
a. Перевірка домашньої вправи ( відп. На пит. С. 7 (1-5), викон впр. 3 (завд.1, ІІ пит.1,2,5 – усно, 3 – письм.)
b. Бесіда:
i. Що таке мова? Мовлення? Що ви знаєте про її розвиток?
3. засвоєння нових знань
Слово учителя
У людини поряд із виробничою, науковою, державною, політичною та іншими існує найпоширеніша – мовленнєва діяльність. Без неї неможлива ніяка інша, вона передує, супроводжує, а іноді формує, складає основу діяльності. Мовленнєва діяльність - це діяльність, що має соціальний характер, у ході якої висловлення формується і використовується для досягнення визначеної мети (спілкування, повідомлення, впливу). Психолог Л. С. Виготський характеризував мовленнєву діяльність як процес матеріалізації думки, тобто перетворення її у слово.
Мовленнєва діяльність складається з мовленнєвих дій (актів), що являють собою підготовку і реалізацію висловлення, цілком, незалежно від його обсягу (це може бути репліка в діалозі, розповідь і т.д.)
У лінгвістиці найбільш відома схема мовленнєвого акту, запропонована Р. О. Якобсоном. Вона включає наступні основні компоненти: хто говорить (адресант), хто слухає (адресат), контекст (обстановка, у якій виробляється висловлення, наприклад, офіційні збори, сімейний обід), передана інформація (повідомлення).
Графічно ситуацію спілкування можна представити так:
Теорія мовленнєвої діяльності враховує перш за все, що комунікація - це не передача інформації, а обмін нею між співрозмовниками. Вони по черзі міняються ролями («я» - комунікатор, «ти» - перципіент), висловлюючись про спільний предмет розмови.
4. виконання творчих вправ.
Фронтально ( в зошитах): впр. 396 (усно)
Впр.397 (1, 2 колективно, 3 – індивідуально)
a. Перевірка результатів роботи в зошитах
b. Індивідуально: впр.11 (усно завд.ІІ – 1 учень, завд.1 у вигляді діалогу – 2 учні)
c. Переклад (впр.9)
5. домашнє завдання:
a. впр 13 завд 1 письм, завд. 2 - усно
6. висновок з уроку.